Angličan se učí v Česku

Leave a Comment
Malý Ondra se narodil v Mladé Boleslavi, s rodiči však žije v Anglii. Bydlí v malebném městečku jménem Nantwich, ležícím mezi Liverpoolem a Manchesterem. Během jarních prázdnin si, bohužel, zlomil nohu a protože kvůli sádře nemohl do letadla, trávil 14 dní u babičky a dědy v Česku. 
Ondra však nezahálel a měl svého učitele, jenom sám pro sebe, který ho učil.
Fotka uživatele Pear Tree Primary School.

V Mladé Boleslavi se sice narodil, ale velmi brzy se stěhoval s rodiči do Anglie, kteří chtěli za prací. Tam také chodí od malička do školy, kde má spoustu kamarádů. Školu má moc rád, říká, že je to tam velmi příjemné, mají výborné učitele, kteří jim vždy se vším rádi pomůžou a on díky tomu nemá s ničím velké potíže.

O jarních prázdinách byl navštívit v Česku babičku s dědou, ke kterým rád jezdí a líbí se mu u nich. Neumí plynně češtinu, ale babička s dědou mu s ní pomáhají. Bohužel, co čert nechtěl, o letošních jarních prázdninách si zlomil nohu a protože měl sádru, nemohl do letadla. Aby mu neutíkalo to, co by se učil ve své škole, nechal si z ní poslat materiály, z naší Jazykové školy Jílek dostal lektora Jardu a spolu vše potřebné prošli.

Ondra si rád hraje, má ale také rád lyžování nebo třeba box. Jeho oblibou je také Antické Řecko, tehdejší bohové ho zajímají a proto když s Jardou probírali toto téma, byl ve svém. Výuka se mu moc líbila, "Jarda je super hodný učitel", říká Ondra, který si svého domácího učitele oblíbil. Učit se doma pro něj bylo něco nového, ale brzy si na to zvyknul, cítil se dobře a Jarda ho vždy dokázal dostat do tématu a on neměl žádný problém. "Jsem moc rád za to, že jsem mohl mít tak skvělého učitele, jako je Jarda". Líbilo se mu, že má česky mluvícího učitele, který perektně zvládá angličtinu, protože se učil co potřeboval, nezapomněl mluvit anglicky ale také procvičoval češtinu, za to celá rodina také JŠ Jílek poděkovala a byla velmi spokojená.

"Ondra je moc šikovný, učil se dobře a bavilo ho to", říká Jarda o Ondrovi. Také říká, že je velmi pozorný a nic mu neunikne. Že je to zkrátka bystrý kluk.

A jaká je škola V Anglii? Jak vše funguje, kolik mají hodin, na to jsme se Ondry také zeptali.

Ondra chodí do školy, která se jmenuje Pear Tree Primary School. První hodina začíná 8:45 a poslední končí 15:10, mezitím mají dvě svačinové přestávky, ty trvají 30 minut, a jednu obědovou ve 12 hodin, ta trvá celou hodinu. V Anglii musí každý žák bydlet blízko své školy, Ondra může tak v pohodě chodit do školy pěšky, za předpokladu, že neprší. V takovém případě je vozí rodiče autem. Ve třídě je a dalších dvacet devět spolužáků. Všichni musí nosit školní uniformy, ale nevadí jim to, právě naopak.

Celou třídu učí dva učitelé, kteří se střídají + jeden asistent. Vyučovací hodina netrvá 45 minut jako u nás, den mají rozkouskovaný na více částí, které většinou trvají 20 minut. V těchto 20 minutách se vždy témata střídají a vždy dělají něco jiného, tak, aby je to nepřestávalo bavit. Ve třídě mají lavice uspořádané tak, aby seděli ve skupinkách a mohli se všichni zapojit a spolupracovat mezi sebou.

Ve 12 hodin postupně ve skupinkách chodí na oběd, asi v 10 minutových intervalech. Na oběd mají vždy na výběr tři druhy jídel, z nichž jedno je vždy s masem, jedno vegetariánské a jedno jídlo studené.

Ve škole dostávají poměrně hodně domácích úkolů, což ale většině nevadí, protože dostávají spoustu vědeckých projektů, kdy musí něco vytvářet a to je moc baví.

Mají každý týden jednu hodinu tělocviku, doplněnou o další 2 hodiny plavání.

V průběhu roku jezdí také často na různé exkurze do muzií, galerií apod.


0 komentářů:

Okomentovat